Pływanie

Pływanie stanowi jeden z najważniejszych czynników w systemie wychowania fizycznego oraz prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży. Pozwala poprawić stan zdrowia oraz umożliwia wielostronną działalność rekreacyjną. Naszym priorytetem jest promocja prozdrowotnych, edukacyjnych i wychowawczych wartości sportu. Chcemy zaspokoić określone zainteresowania sportowe dzieci, młodzieży jak i dorosłych oraz nauczyć wszystkich bezpiecznego korzystania z akwenów wodnych. Zapewnić rozrywkę i aktywny wypoczynek poza nauką szkolną czy pracą, zaspokajać potrzeby ruchowe oraz korygować, poprawiać i zapobiegać powstawaniu wad postawy.

Na naszym obiekcie prowadzimy zajęcia z nauki oraz doskonalenia pływania, dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zajęcia prowadzone są w grupach 15 osobowych lub mniejszych grupach od 2 do 6 osób oraz zajęcia indywidualne. Od 1 kwietnia ruszyliśmy z zajęciami w wodzie dla najmłodszych w wieku 2 – 4 latka i ich rodziców. Zajęcia te mają na celu oswojenie maluszków z wodą, a dodatkowo idealnie hartują organizm od najmłodszych lat! Ponadto pobudzają układ krążenia, stymulują prawidłowy rozwój fizyczny jak i psychiczny dziecka oraz świetnie wpływają na wzmacnianie więzi miedzy dzieckiem i rodzicem.

Osoby prowadzące zajęcia przez MOSiR:

  • Katarzyna Hajdenraich – Absolwentka AWF Biała Podlaska, nauczycielka wychowania fizycznego z wieloletnim stażem pracy w szkole jak i w prowadzeniu zajęć z nauk oraz doskonalenia pływania. Instruktor piłki siatkowej i rekreacji ruchowej. Od wielu lat aktywnie uczestniczy w kraśnickim pływaniu jak i w prowadzeniu zajęć z Aqua Fitness. Na naszych zajęciach pani Katarzyna prowadzi naukę pływania dla dzieci oraz dorosłych.
  • Iwona Mazurek – Absolwentka AWF Warszawa, nauczycielka wychowania fizycznego oraz trenerka pływania w klubie UKP Fala Kraśnik. W przeszłości trenowała siatkówkę oraz pływanie. Posiada instruktora pływania ale również trenera piłki siatkowej oraz instruktora lekkiej atletyki oraz gimnastyki. Od początku powstania UKP Fala Kraśnik prowadząca zajęcia z nauk i doskonalenia pływania oraz z zawodnikami na różnych poziomach sportowych. Była trenerką klas sportowych o profilu pływackim, do których uczęszczała m.in. późniejsza Mistrzyni Świata Juniorów i Olimpijka z Pekinu oraz wielu medalistów Mistrzostw Polski Juniorów i Seniorów. Przez ręce pani Iwony przechodzą dzieci, które awansują z nauk na doskonalenie pływania, a potem mają szansę trafić do klubu pływackiego, aby dalej kontynuować swoją karierę.
  • Jakub Gajewski – młody i „świeży” instruktor pływania z bardzo dobrym podejściem do dzieci i zapałem do pracy. Student Wychowania Fizycznego na AWF w Warszawie. Instruktor pływania, Aqua Fitness (prowadzi zajęcia MOSiR) oraz trener personalny. Jakub był zawodnikiem Kraśnickiego Klubu pływackiego UKP Fala Kraśnik, później jednak wybrał inną drogę i trenował piłkę nożną w MUKS oraz FKS Stal Kraśnik. Na naszych zajęciach pan Jakub prowadzi naukę pływania dzieci w grupach oraz indywidualnie.
  • Mariusz Kwietniewski – Absolwent AWF Biała Podlaska. Nauczyciel wychowania fizycznego oraz instruktor pływania. Przez kilka lat pracował jako trener w klubie pływackim UKP Fala Kraśnik mając na swoim koncie wychowanków, którzy w roku 2017 zdobyli tytuł najlepszej Drużyny w Ogólnopolskim Drużynowym Wieloboju Dzieci w pływaniu (rocznik 2007). Obecnie prowadzi klasę sportową w piłce nożnej. Na naszych zajęciach pan Mariusz prowadzi naukę oraz doskonalenie pływania dzieci.
  • Grzegorz Mazurek – Absolwent AWF Warszawa, nauczyciel wychowania fizycznego oraz trener główny w klubie UKP Fala Kraśnik. Trener II klasy pływania, instruktor gimnastyki, lekkiej atletyki oraz piłki nożnej. Z pływaniem w Kraśniku związany od zawsze, najpierw jako zawodnik, a potem trener FKS Stal Kraśnik. W późniejszych czasach trenował pięciobój nowoczesny w Legii Warszawa. Inicjator i jeden z założycieli Klubu UKP Fala Kraśnik, wychowawca medalistów i rekordzistów Mistrzostw Polski Juniorów oraz Seniorów, brązowej medalistki Mistrzostw Europy Juniorów, Mistrzyni Świata Juniorów oraz Olimpijski Pekin 2008. Przez 13 lat Prezes Okręgowego Związku Pływackiego i członek zarządy Polskiego Związku Pływackiego. Na naszych zajęciach pan Grzegorz prowadzi naukę pływania dzieci.
  • Zuzanna Mazurek-Frankowska – koordynatorka nauk oraz doskonalenia pływania na naszej pływalni, absolwentka AWF Warszawa, kierowniczka ds. sportu MOSiR Kraśnik oraz trenerka pływania. Uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Pekinie oraz Mistrzyni Świata Juniorów (Monterrey 2008 r.) na dystansie 200 m. stylem grzbietowym. Brązowa medalistka Mistrzostw Europy Juniorów w 2007 r. (Antwerpia). Wielokrotna rekordzistka i Mistrzyni Polski w pływaniu we wszystkich grupach wiekowych. W 2021 r. została wyróżniona w Alei Gwiazd Kraśnickiego Sportu.
  • Paweł Cholewiński – Absolwent AWF Biała Podlaska, podobnie jak Jakub Gajewski zaczynał przygodę ze sportem od pływania, później przekierował się na piłkę nożną. Instruktor pływania oraz pływania niemowląt, jazdy na rolkach, a także animator gier i zabaw sportowych.
Godzina
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
13.00 – 13.45
Nauka Gr 17
(brodzik)
16.00 – 16.45
Doskonalenie Gr 7
(basen sportowy)
– Nauka Gr 18 (brodzik)
– Doskonalenie  Gr 8 (basen sportowy)
– Nauka Gr 19 (brodzik)
– Doskonalenie  Gr 7 (basen sportowy)
– Nauka Gr 20 (brodzik)
– Doskonalenie  Gr 8 (basen sportowy)
Nauka Gr 14
(brodzik)
17.00 – 17.45
– Doskonalenie Gr 9 (basen sportowy)
– Nauka Gr 1 (brodzik)
Nauka Gr 2 (brodzik
– Doskonalenie Gr 9 (basen sportowy)
– Nauka Gr 1 (brodzik)
Nauka Gr 2
(brodzik)
– Nauka Gr 6 (brodzik]
– Doskonalenie Gr 12 (basen sportowy)
18.00 – 18.45
Nauka Gr 3
(brodzik)
Nauka Gr 4
(brodzik)
Nauka Gr 4
(brodzik)
Nauka Gr 4
(brodzik)
Doskonalenie Gr 13 (basen sportowy)
18.45 – 19.00
19.00 – 19.45
dorośli
Nauka dorośli
(basen sportowy)
Nauka gr 16
(brodzik)
Nauka gr 5
(brodzik)
Nauka gr 6 (brodzik)
19.00 – 19.45
Nauka Gr 21 (brodzik)
HARMONOGRAM ZAJĘĆ NAUK/DOSKONALENIA PŁYWANIA MOSiR

Dodatkowo od 1 marca ruszył projekt „Umiem pływać” pod Patronatem Burmistrza Miasta Kraśnik , którego organizatorem jest klub pływacki UKP Fala Kraśnik oraz UKS „Piątka” Kraśnik.

Projekt pt. “Umiem pływać” ma na celu zapewnienie dzieciom z terenu miasta Kraśnik możliwości systematycznego i powszechnego udziału w zorganizowanych zajęciach. Misją programu jest organizacja czasu wolnego w postaci sportowych zajęć dodatkowych, poza obowiązkowymi zajęciami szkolnymi.

Planujemy przeprowadzenie zajęć programowych w dwóch edycjach:
I. Edycja zimowo-wiosenna trwać będzie od dnia 1 marca do dnia 30 czerwca 2023r.
II. Edycja jesienno-zimowa trwać będzie od dnia 4 września do dnia 30 listopada 2023r.
Grupą docelową przedsięwzięcia są uczniowie  Szkół Podstawowych (klasy I) z terenu miasta Kraśnik. Łącznie, podczas jednej edycji utworzonych zostanie  ok 25 grup nauki pływania liczące do 15 osób. Zajęcia nauki pływania są zajęciami dodatkowymi, odbywającymi się poza obowiązkowymi zajęciami szkolnymi. Spotkania organizowane będą przez cały tydzień i odbywać się będą 2 razy w tygodniu nie dłużej niż po 1 godzinie lekcyjnej. Miejscem realizacji projektu jest kryta pływalnia MOSiR w Kraśniku. Zajęcia nauki pływania prowadzi wykwalifikowana i doświadczona kadra trenersko – instruktorska licząca 8 szkoleniowców: Katarzyna Hajdenraich, Iwona Kułaga, Zuzanna Mazurek-Frankowska, Jerzy Nowak, Jakub  Gajewski, Anatolii Lavryshyn, Mariusz Kwietniewski oraz Konrad Szmyrgała. Tworzą ją instruktorzy sportu w specjalności pływania i trenerzy klasy II. W ramach zajęć programowych prowadzone będą pogadanki na temat: bezpieczeństwa i orientacji w wodzie (pływalnia kryta, akwen otwarty), technik poszczególnych stylów pływania sportowego oraz współzawodnictwa w sporcie.

FOTO GALERIA